Sündmused
Selle aasta ökomessil 27.-29. novembrini olid Eesti mahetootjad väljas pea kogu praeguse tootevalikuga. Esindatud oli 20 tootja kaubad ja TÜ Eesti Mahe.
Jaan Nõmmik, Eesti Mahe tegevjuht võttis messipäevad kokku sõnadega: “Tundub, et vaatamata raskele ajale peavad inimesed tervist tähtsaks ja mahetoidust ei loobu. Meie kohus on neile pakkuda võimalikult laia valikut kodumaist toodangut.” TÜ Eesti Mahe müüs oma kaubamärgi all mitme veski jahu ja helbeid. Osta sai juba tuntud Raismiku talu ja pisut vähem aega ökomärgiga turul olnud Zerna talu veski tooteid. Ökomessil esitleti ka suures pakendis mahejahu. „Paljud ostjad on kurtnud, et 1 kg pakend on liiga väike. Kui ikka sagedasti leiba ja saia küpsetada, on vaja suuremat kogust. Võtsime ostjate soove arvesse ja pakume nüüd mahejahu ka 3, 15 ja 25 kg pakendis,“ on Jaan Nõmmik asjade käiguga rahul. Jahu valmistab veski Anfang OÜ. Kaup läheb müüki Eesti Mahe kaudu ja seda saab osta hästivarustatud ökopoodides tellimise alusel. Seda toodet on kavas pakkuda ka pagaritele. Huvilisi juba on.
Köögiviljakasvataja Mati Org Läätsamäe talust Võrumaalt müüs kahe esimese messi päevaga suurema osa oma köögiviljast ära. „Näha on, et inimesed oskavad juba tahta ka vähem tavapäraseid köögivilju, nagu must rõigas, pastinaak ja maapirn,“ rõõmustas Mati Org. Mitu Tartu peret oli juba enne messi tema poole pöördunud ja palunud suuremas koguses köögivilja talvevarude jaoks kohale tuua. Teine Võrumaa köögiviljakasvataja Alt-Lauri talu müüs hästi teravatipulist kapsast ja hapukapsast. Huvi tunti ka käharkapsa vastu. Mitut sorti õunu ja köögivilja pakkus ka Tarvastu-Saariku talu Viljandimaalt.
Kopra Karjamõis Valgamaalt kasvatab samuti köögivilja, kuid selle varud olid juba tänavu otsas. Messile tuldi värske rohelise sibula ja kuivatatud maitsetaimedega. Et talu on suur lambakasvataja, siis pakuti ka lõnga ja kudumeid.
Teraviljatoode OÜ oli väljas mitme uue tootega, sh erinevad maitsepastad ning salati- ja supipastad. Hästi läks kaubaks pastade segu, kus maitset annavad mustikas, kõrvenõges ja kukeseen, samuti kukeseenemaitsega pasta ning õuna ja pohlaga salati- ja supipasta. Kokku on ettevõtte valikus seitse mahetoodet. Liina Värs tõdes: „Teadlikke inimesi on juba päris palju, paljud tulidki messile selge ostuhuviga, mitte enam lihtsalt niisama uudistama.“
Vändra Leib pakkus müügiks 12 sorti leiba-saia ja 14 erinevat jahu. Külastajatele pakkusid suuremat huvi rosinaleib ja teraleib. Traditsiooniline juuretisega rukkileib läheb aga alati hästi kaubaks. Et Vändra Leib valmistab jahu oma toodete jaoks ise, siis müüakse ka jahu, mannat ja valmissegusid küpsetamiseks.
Märjamaa Lihatööstus oli kaasa toonud uusi tooteid, mida ka meelsasti osteti: marinaadis pooltooted talle ahjupraad ja talle seljapraad. Värskest veise- ja tallelihast nõuti rohkem odavamat hakkliha, kallimaid lihatükke osteti vähem.
Pajumäe talu piimatooted enamasti tutvustust ei vaja, ometi oli nende väljapaneku juures palju mekkijaid. Prooviti nii magusat kui ka soolast kohupiima ning jogurtit. Tooted on lihtsalt nii maitsvad, et raske on pakutavast loobuda.
Taarapõllu talu müüs hästi uut toodet, suhkruga marjakrõpse. Krõpsud olid valmistatud jõhvikast, vaarikast, pohlast, mustast sõstrast, mustikast ja arooniast. Kõige populaarsemateks osutusid neist kaks esimest. Osteti ka kuivatatud marju, eriti mustikat ning juba tavapärasemaid mahlu ja moose. Mahladest olid populaarsemad mustikas ja astelpaju, moosidest mustikakeedis, pohlakeedis, jõhvikapüree. Kokku oli väljas umbes 40 toodet.
Suurim Eesti mahemee tootja Taali Mesila pakkus lisaks tuntud kvaliteedis aru- ja soometsameele lisandiga mett ja muid meetooteid. Praegusel kõledal ja haigusterohkel ajal pälvisid ostjate tähelepanu taruvaigu- ja ingverilisandiga tooted.
OÜ Sfinx-E pakkus müügiks astelpajumoosi, millele on tekkinud lai püsitarbijaskond. Sfinx-E letis müüdi ka Hiiumaa noore ettevõtja Triinu Schneideri õunamahla.
Mitu maitse- ja ravimtaimekasvatajat pakkusid laias valikus igapäeva teesegusid, ravimteesid ja maitseainesegusid. OÜ Elujõud müüs kõige rohkem elujõuteed ja energiateed, otse loomulikult ka gripi ja külmetuseteed. Elujõu tee oli kaasas ka degusteerimiseks. Aivar Siim kinnitas: „Elujõu tee on üldtugevdava toimega joogitee, mida võiks kogu aeg tarbida, et haigusi ennetada.“ Uuskaubi talu valikust võis samuti leida teesegusid pea mistahes otstarbeks. Süvahavva Loodustalu OÜ pakkus teesegusid, lõnga ja villaseid kudumeid. Liisi Kutkina Orapera talust müüs tee- ja maitseainesegusid. Tal on müügis terve sari teesegusid ja kohvijooke, mis on iseäranis sobilikud tarvitamiseks just praegusel ajal ja jõuludeks. Eriline toode on ka klorofüllijahu, mille varud lõppesid messi teisel päeval. Klorofüllijahu sisaldab palju mineraalaineid ja on eriti hea talveperioodil. Selles on lehtkapsast, kaeravõrseid, harilikku lutserni, nõgest, sellerit, mesiputke lehte. „Pane kuhu meeldib: supi sisse, võileiva peale, kohupiima või hapukoore sisse, putrudesse,“ soovitas Liisi.
OÜ Goodkaarma Saaremaalt müüs ökoloogilisi seepe ja eeterlikke õlisid. „Hästi populaarsed on antiseptilised eeterlikud õlid nagu eukalüpt ja teepuu – ilmselt mõjutab hilissügisene aeg,“ sõnas Goodkaarma müüja. Goodkaarma on turule tulnud ka uute toodetega, need on puhas kakaovõi naha raviks ja mitmesugused kehakoorijad.
Messil osalemist korraldas Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus koostöös Eesti Biodünaamika Ühinguga, toetust saadi riigilt turuarendustoetuse raames.
Airi Vetemaa
Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus