Sündmused
Tallinnas Pelgulinna Gümnaasiumis toimus 27. novembril mahetoidu päev, mille raames valmistasid õpilased omatehtud retseptide alusel mahedast toorainest koolitoitu.
Ma arvan, et need lapsed, kes võistlusel osalesid ja mahetoorainest süüa valmistasid, said olulise kogemuse võrra rikkamaks,“ ütles lapsi juhendanud ja žüriisse kuulunud Eesti Kulinaaria Instituudi liige, Laulasmaa SPA peakokk Angelica Udeküll. „Oli näha, et lastele on maheteema uus info ja kindlasti aitas taoline võistluse vormis kokkamine neis tekitada huvi ka mahetoidu vastu. Noored olid tõesti väga tublid! Mind isegi hämmastas, kui hästi köögis hakkama saadi ja kui maitsvad road lõpuks hindamiseks serveeriti. Eriti selles valguses, et levinud arvamuse kohaselt ei valmistata paljudes kodudes enam süüa, nii nagu see oli kombeks veel paarkümmend aastat tagasi ja et lapsed toituvad sageli poolfabrikaatidest, kiirtoidust, krõpsudest jmt. Tegelikult ei ole asi üldse nii nukker: lapsed oskavad süüa teha küll, ka mahetoorainest, mis pakkus aeg-ajalt üllatusi, sest vahel reageerivad mahetoorained mõneti erinevalt tavapärastest toorainetest. Aga see oli ka ürituse eesmärk – et lapsed saaksid proovida mahetoorainest toitu valmistada ning tunnetada maitseid,“ rääkis Angelica Udeküll.
Parimaks põhiroaks sai nii žürii kui ka toitu valmistanud õpilaste poolt kapsa-hakkliha vorm riisiga, parimaks magustoiduks kohupiimakook (korvike), mis oli kaunistatud uhke endavalmistatud küpsise ja astelpajumarjadega.
Võistlesid 8.-9. klassi võistkonnad. Anti välja parima põhiroa preemia, parima magustoidu preemia ja auhind stabiilse kvaliteedi eest mõlema toidu valmistamisel. Igasse võistkonda kuulus neli õpilast, kes olid ise retseptid ette valmistanud – kokku osales mahetoidu valmistamise võistlusel 20 last. Žüriis oli 5 õpilast kooli õpilasesindusest ja 5 täiskasvanut (kolm kooli esindajat, kokk Angelica Udeküll ning mahesektori esindaja).
Osalejatele tutvustati ka mahepõllumajandust ja mahetoidu temaatikat.
Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskuse juhataja Merit Mikk ütles, et maheda koolitoidu võistluse ettevalmistamiseks anti õpilastele mahetoorainete nimekiri. „Toorainete põhjal pidid nad välja pakkuma selliste toitude retseptid, mida nad ise koolis süüa sooviksid. Välja pakuti väga toredad toidud, üks klass valmistas ka taimetoitu,” rääkis Merit Mikk.
Pelgulinna Gümnaasium on olnud aktiivne mahetoidu temaatika teadvustamisel. Kooli toitlustaja OÜ Flosse on osalenud mitmetel mahetoidu koolitustel ning Pelgulinna Gümnaasiumis toimus ka 2011. aasta kevadel koostöös Tallinna Haridusametiga mahevõileiva konkurss.
Pelgulinna Gümnaasiumi mahetoidu päeva korraldas Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus koostöös Harju Mahetootjate Ühinguga, partneriks Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus. Ettevõtmist toetab Põllumajandusministeerium turuarendustoetuse kaudu.
10. detsembril toimub samalaadne mahetoidu päev Saku vallas Kurtna Koolis, kus toitu valmistavad 2. ja 4. klass, samuti on kaasatud õpetajad ja lapsevanemad. söögitegemist juhatab Ööbiku gastronoomiatalu peremees Ants Uustalu koos kondiiter Kertu Lukasega.
Info: Merit Mikk, Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus