Sündmused
Kevad on taas käes ja rohenäppe valdab rahutu sund veeta iga vaba hetk näppupidi mullas. Vaja on kaevata, külvata, istutada… Üsna pea aga saabub aeg, kus tuleb hakata rohima ja väetama.
Ka hoolealuste kaitsmisele nii kahjurite, kui ka haiguste eest tuleb hakata varakult mõtlema. Küsimus on, millised vahendid valida? Kas minna kergema vastupanu teed ja osta poest valmistooted või näha natuke rohkem vaeva ning valida odavam ja ka tervislikum tee, leides vajaminev oma kodu ümbrusest?
Taimsete tõrjevahendite ja väetiste kasutamise eeliseks on odavus ning keskkonna- ja tervisesõbralikkus. Lisaks kasutame ära aias ja majapidamises üle jäävad orgaanilised ja taimsed jäägid. Nii saame igast asjast maksimaalse kasu, mis on keskkonna hoidmise seisukohast igati mõistlik tegu. Selline teguviis aitab meil ka tüütutes umbrohtudes näha tegelikult kasulikke tegelasi. Kuid mitte ainult umbrohud ei aita meid aias vaid ka köögiviljadega koos kasvatades teadlikult valitud ilu- ja maitsetaimed aitavad meil saada paremat tulemust.
Kodus valmistatud taimsete väetiste ja tõrjevahendite puuduseks on ajakulu. Samuti ei pruugi ökoloogiliste tõrjevahendite mõju olla nii kiire ning tõrjet tuleb mõnel juhul teha korduvalt. Keemiline vahend reeglina tapab koheselt. Kuid tervislik köögivili ja keemiavaba koduaed kaaluvad need väikesed miinused kindlasti üles. Lisaboonus – poekraamilt kokkuhoitud summa võib liita näiteks pere puhkusereisi arvele.
Selleks, et valmistatavast vahendist saada maksimaalselt kasu tuleks taimed korjata päikesepaistelise ilmaga ja hommiku poole. Kaste peab olema taimedelt kuivanud. Hommikuse aja ja päikese mõjul on taimedes sisalduvate ainete kontsentratsioon kõige kõrgem. Vali terved ja ilusad taimed.
Reeglina sobib enamuste väetiseks ja kahjuritõrjeks kasutatavate vedelike valmistamiseks järgmine vahekord: värskeid taimi 1-2 kg 10 liitri vee kohta. Kuid on ka teistsuguste vahekordadega retsepte.
Loe edasi erinevate leotiste valmistamisest: www.rodoaed.ee, 13.05.2012