# #

Inglismaa tunnustatud mahetootja Iain Tolhurst: eestlased, õppige tundma oma mulda

30.11.16

Sel nädalal külastab Eestit Inglismaal 40 aastat maheköögiviljakasvatust viljelenud ja innovaatiliste lahenduste poolest tuntud talunik Iain Tolhurst. Igal aastal kasvatab Tolhust Organic umbes 70 eri kultuuri köögivilju, mille saak on kokku 100 t ringis ja läheb müüki otseturustuskanalite kaudu 40 km raadiuses.

Iain rõhutab, et mahepõllumajandusettevõte on terviklik süsteem, kus kõik komponendid on omavahel seotud ning midagi ei saa vaadelda eraldiseisvana. Kõige tähtsam on luua ja säilitada elurikkust nii mullas kui ka maapinnal, mis ongi maheviljeluse edukuse alus. Selleks tehakse ettevõttes ka palju tööd – ca 1/3 maast on paljuliigiliste haljasväetiste all, rajatakse hekke ja põldude vahele õistaimedega rohuribasid. 27 aastat on viljeletud süsteemis, kus ettevõttesse ei tooda sõnnikut. Kogu mullaviljakuse säilitamine põhineb haljasväetiskultuuride kasvatamisel ja enda valmistatud puiduhakkest valmistatud komposti kasutamisel. Iain Tolhursti ei rahulda lähenemine – teeme nii, nagu on alati tehtud. Ta otsib innovaatilisi lahendusi ja ettevõttes toimuvad põldkatsed nende edukuse uurimiseks. Iain Tolhurst pälvis eelmisel aastal Inglismaa „Soil farmer 2015“ konkursil II koha.

Iain Tolhurst rõhutab: „Õppige tundma oma mulda, see on minu peamine sõnum Eesti mahetootjatele! Mulla põhjalikuks tundmaõppimiseks ei pea olema keemik ega bioloog. Mulda tuleb uurida ja tema seisundit pidevalt jälgida. Sinu suhe mullaga peab olema hooliv ja armastav. Minul läks üsna kaua aega, et aru saada, kui tähtis muld tegelikult on. Samuti on raske üle hinnata vihmausside tähtsust – kui mõista nende vajadusi ja majandada sellest lähtuvalt, siis ongi olemas teadmine, kuidas toimida õigesti ka mulla suhtes.“

Iain Tolhurst esines ettekandega 29. novembril Pollis toimunud Maaülikooli poolt korraldatud mahepõllumajanduse konverentsil ja viib 30.11 Tartus ja 1.12 Tallinnas läbi seminarid maheköögiviljakasvatajatele. Kahel viimasel aastal on Eesti mahetootjatel olnud võimalus Inglismaa õppereiside käigus tema ettevõtet kohapeal külastada.

Maheköögiviljakasvataja Margus Lille on lektoriga väga rahul: „Iani kogemusi on alati väga inspireeriv kuulata. Olen külastanud tema talu Inglismaal ja oma silmaga näinud, kuidas ta suudab sealsetel mitte just kõige parematel muldadel haljasväetiste baasil kasvatada kõige erinevamaid tippkvaliteediga köögivilju, kasutamata muid väliseid sisendeid kui puiduhakkest valmistatud komposti ja sedagi ainult üks kord viie aasta jooksul.“

Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus