Sündmused
Need on kolm märksõna, mille järgi toituda. Need on märksõnad, mille järgi käia poes. Iga päev. Kui tahad olla elus, ilus ja terve ka viiekümne aasta pärast ning elada kvaliteetset elu, siis on kogu saladus just neis kolmes sõnas. Hooajaline, kodumaine, mahe.
Kõige esimene kriteerium toiduainete valikul olgu alati hooajalisus. Kui eelistate hooajalist köögivilja, olete juba sammukese loodusele lähemal. See tähendab, et kui lähete täna, novembris, või mõne kuu pärast enne juunit poodi – ärge ostke näiteks maasikaid. Need maasikad, mida praegu müüakse, ei ole kasvanud loomulikult ja pealegi – nad ei maitse hästi. Isegi kui teil on koogiretsept, mis „nõuab“ maasikaid, mõelge korra veel, äkki saate need asendada jääkapist võetud koduaiamaasikatega või hoopis mustsõstardega sealtsamast. Või miks mitte kodumaise moosiga.
Juba hooajaliste viljade eelistamine oma toidulaual toob teid lähemale loodusele ja heale tervisele.
Hooajalisus on tihedalt seotud ka kodumaisusega. Kõige ideaalsem on muidugi, kui kasvatate oma porgandid-kartulid ise. Meil on see peaaegu kõigil ju võimalik – aga näiteks Ameerikas on mõnes osariigis koduaias köögiviljade kasvatamine keelatud! Kuid ka meie kodumaine põllumajandus on väga heal järjel ja tegelikult saab kogu talve osta kodumaised juur- ja puuvilju. Kodumaise eelis on esmalt muidugi see, et need viljad ei ole läbinud pikka transporditeed, mis tingiks vajaduse rohke säilituskeemia järele. Tähtis on ka see, et meie kodumaised põllusaadused sisaldavad üldjuhul võrreldes sissetooduga vähem nn halba keemiat – pestitsiidide ja väetiste jääke. Nii et uurige alati pakendeid ja silte kauplustes – uurige, kust on pärit tomatid, oad, kapsad ja muu.
Kõige parem on, kui sööte Eestist pärit mahetooteid. Köögi- ja teraviljade ning Eestis kasvavate puuviljade valik on poodides üsna esinduslik ning selleks ei pea minema isegi mitte mahepoodi. Ja mahe on tavaliselt hästi märgistatud. Muidugi ei ole võimalik süüa jõulude ajal Eesti mahemandariine, kuid võimalusel tuleks eelistada ikka mahemandariine. Eriti lastele – sest nemad on veel tundlikumad kui meie ja nende organismi alustalade ladumine algab juba enne sündi. Kuid miks just mahetooted? Sest mahepõllumajanduses ei kasutata sünteetilisi väetisi ega taimekaitsevahendeid.
Moodsad haigused
Allergiad, diabeet, neuroloogilised probleemid, hormonaalsed probleemid, viljatus, kõrvalekalletega loote areng – need on nn „moodsad“ haigused. See tähendab, neid diagnoositakse maailmas ja ka Eestis üha rohkem ja rohkem. Kas neid haigusi lihtsalt diagnoositakse rohkem või ongi esinemissagedus suurenenud? Selle üle võib vaielda. Kuid on ka uuringuid, mis seostavad massilise sünteetiliste väetiste ja pestitsiidide kasutamise alates 1950. aastatest vähktõbede, sünnidefektide, Alzheimeri ja Parkinsoni tõve, neerupuudulikkuse ning mitmete teiste haigustega.
Kahjuks on tihti nii, et inimesed hakkavad oma toidulauale mõtlema siis, kui tekib reaalne kokkupuude haigustega. Kõige esimesed hädad on tavaliselt allergiad. Mahepoodnikud ütlevad, et kõige rohkem uusi kliente tuleb just värskete vanemate seast, kes kurdavad, et lapsel on see või teine allergia ning arst soovitas kodukeemia ja lapsetoit mahedate vastu vahetada. Kuid siis on tegelikult juba hiljavõitu.