# #

Uudised

Maaelukomisjon: mahe koolitoit vajab riiklikku toetust

21.05.22
Riigikogu maaelukomisjoni istungil oli tähelepanu keskmes koolieelsete lasteasutuste ja koolide mahetoidu pilootprojekt ning selle riiklik toetamine.

Põllumajandus- ja Toiduamet otsib mahepõllumajanduse nõunikku

13.05.22
Töö sisuks on ettevõtete tunnustamise ja mahepõllumajanduse järelevalve protsesside juhtimine ja arendamine. Kandideerimise tähtaeg on 16. mai 2022

Mahetootmisega jätkata soovijad peavad esitama uue taotluse 17. juuniks

06.05.22
Mai alguse seisuga on Eestis omale mahepõllumajandusliku märgise saanud 2043 mahetootjat. Ettevõtjad, kes soovivad mahepõllumajandusliku tootmisega jätkata ka uuel hooajal peavad vastava sisulise teate Põllumajandus- ja Toiduametile esitama käesoleva aasta 17. juuniks.

Põllumajandusvolinik Janusz Wojciechowski külastas Kiltsimäe mahetalu

28.04.22
Eesti visiidi ajal 25. aprillil külastas Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Janusz Wojciechowski ka Kiltsimäe mahetalu, mis tegeleb maheköögiviljakasvatusega.

Maakarja piim on juustupiim

26.04.22
Saaremaal Uustla talus on aastakümneid arendatud maakarja ja kiidetud selle põlistõu häid omadusi. Nüüd on noor põlvkond talutöödele õla alla pannud. Uustla talu küüslaugu-grilljuust nimetati 2021. aasta parimaks mahetoiduks, rahva lemmikuks osutus originaal-grilljuust. Taluliit tõstis toimekat noorperet esile parima noortaluniku tiitliga.

Maheliha valik laieneb, kuid on endiselt väga kitsas

31.03.22
Kuigi eestlane on sealiha eelistaja, on mahelihast kõige kättesaadavam hoopis veiseliha ja Kikerikii vahendusel kogub populaarsust ka kanaliha. Mahesealiha peab aga tikutulega taga otsima.

Eesti mahekanepikasvatajad aretasid oma sordi Estica

29.03.22
Oma kanepisordi loomise mõte tekkis Eesti mahekanepikasvatajatel kohe, kui nad viis aastat tagasi Eesti Maheproteiini Ühistu asutasid ning Tartu lähedal Vahi tööstusrajoonis Euroopa suurima koorimisliini püsti panid.

Mahepõllumajandusega alustamise infopäevad 2022

25.03.22
Mahepõllumajanduse Koostöökogu korraldab veebikeskkonnas mahepõllumajandusega alustamisest huvitatud tootjatele infopäevad 31. märtsil ja 4. aprillil. Infopäevade eesmärk on edasi anda peamine info mahepõllumajandusega alustamiseks.

Mahepõllumajanduse nõuete muudatused põllumajandustootjale alates 1.01.2022

16.03.22
Käesolevas teabelehes on lühidalt toodud uue määruse taime- ja loomakasvatust puudutavad muudatused.

Mahetootmisega alustajad saavad hakata esitama tunnustamise taotlusi

11.03.22
Mahepõllumajandusliku tootmise ja mesindusega alustajad saavad Põllumajandus- ja Toiduametile (PTA) esitada 10. märtsist kuni 11. aprillini tunnustamise taotlusi. Tunnustuse olemasoluta ei tohi tooteid mahedana turustada.

Mahesektoris peljatakse mahetootjate massilist lõpetamist

22.02.22
Kuigi Eesti on mahepõllumajandusmaa osakaaluga Euroopa Liidus Austria järel teisel kohal ning pool meie lihaveistest ja lammastest peetakse mahekarjades, hakkab raugema tootjate entusiasm ja tahe mahepõllumajanduslikult majandada.

Mõisahärra toodab mõisa taastamiseks viina

17.02.22
Tapa vallas asuva Võhmuta mõisa inglise-saksa taustaga omanik Gareth Niblett alustas vanade mõisakommete kohaselt viinatootmist, et teenitud tuluga lagunenud mõis korda teha.

Riigikohus: mahetoetuse taotleja ei pea olema loomaomanik

17.02.22
Riigikohus selgitas mahepõllumajanduse jätkamise toetuse üle peetud vaidluses, et taotleja ei pea tingimata olema toetusalusel rohumaal karjatatavate loomade omanik, kuid ta peab olema loomapidaja ehk nende loomade eest ise hoolitsema.

Teadur: Eesti jõuab vältida Lääne-Euroopa põllumajanduses tehtud vigu

01.02.22
Rahvusvahelises uurimuses kaardistasid erinevate Euroopa riikide teadlased pingekohti põllumajandusest tekkiva keskkonnakoormuse ja elurikkuse säilitamise vahel.

Võnnu sakslasest mahetalunik näeb energiakriisis võimalust

31.01.22
Tartumaal, Võnnu mahetalus, viib sakslasest eesti põllumees juba kaheksa aastat täide oma unistust: muuta mahepõllumajandus tarbijale läbipaistvaks.