# #

Uudised

Kaupu otse tootjalt tarbijale vahendav võrgustik aitab väiketalunikke

21.01.13
Viljandimaal aasta aega tegutsenud toiduvõrgustik OTT ehk Otse tootjalt tarbijale on aidanud paljudel talunikel leida oma toodetele turgu, sellist tarbijate ja tootjate koostöövormi arendatakse ka mujal Eestis.

Suuremates ökopoodides nälga ei jää

21.01.13
Taimetoitlaste ringkäik Tallinna ökopoodides näitas, et kaubavalik on nii palju suurenenud, et enamasti saab kõhu täis. Küll aga peavad ökopoodi minnes eelteadmised mahetoidust ja söögitegemisest veidi suuremad olema.

Mätiku talu mahepiim tutvustab Oidremad pealinnas

21.01.13
Mätiku talu saadab üle päeva Tallinna rohkem kui pool tonni mahepiima, millega täidetakse toorpiima automaadid neljas Selveris ja Laagri Maksimarketis.

Robotiga Soome, mahekarjas

18.01.13
Nõustajad käisid eelmise aasta lõpul Soome robotlautu vaatamas. Lehmade tervisele ja psüühikale on robotlüps kindlasti hea ning seda saab kohaldada ka mahetootmisele.

Mahedasõbrad saavad poest mahemärgistusega eestimaiseid salateid osta

15.01.13
Mahetoiduhuvilistele sobivate valmistoitude valik on laienenud. Selveri Köök alustas mahemärgistusega toorsalatite ning säilitusaineteta kartulisalatite tootmist.

Läänemeresõbraliku põllumajandustootja konkurss ootab kandidaate

13.01.13
Eestimaa Looduse Fond (ELF) koos Maailma Looduse Fondi (WWF) ja Läänemere Maade Talunike Keskkonnafoorumiga ootavad Eesti põllumajandustootjaid kandideerima rahvusvahelisel konkursil „Läänemeresõbralik põllumajandustootja 2013“.

Kas mahetootjaid ootavad senisest karmimad nõuded?

10.01.13
Kui siiani on mahepõllumehed saanud toetust maheda tootmisviisi eest, siis uuel eelarveperioodil võidakse neile kehtestada toetustingimusena ka saagikoristuse ja toodangu müügi kohustus.

Viimased KSM täiendkoolitused 2013. aasta I poolel

07.01.13
Keskkonnasõbraliku majandamise (KSM) toetuse taotlejad peavad kohustuseperioodi jooksul läbima ühe 6- tunnise KSM täienduskoolituse.

Kaks sõpra hakkavad ökojäätist tootma

06.01.13
Ettevõtjad Priit Mikelsaar ja Rasmus Rask valmistavad traditsiooniliste Itaaliast toodud gelato-aparaatidega Eestis uudset, läbinisti mahedat külma maiust.

Ida-Viru talunik: kitsepiim ostetakse kõik ära

04.01.13
Ettevõtliku Ida-Virumaa noormehe Martin Repinski rajatud moodsa kitsefarmi esimene aasta tõi küll tagasilööke, ent õpetas ka loomi paremini tundma.

GMOde kasvatamise vaba Poola – valitsus kehtestas GM kartuli ja maisi kasvatamise keelu

03.01.13
2. jaanuaril 2013 kinnitas Poola valitsus kaks olulist määrust, millega keelatakse kahe GM kultuuri kasvatamine: MON810 mais (Monsanto) ja Amflora kartul (BASF). Viimane, oluliselt muudetud seemneseadus võimaldas keelata nende kultuuride kasvatamise ja Poola on nüüd nende ELi liikmesriikide hulgas, kus avalikkuse soovidele vastu tulles on GMOde kasvatamine keelatud: Austria, Saksamaa, Prantsusmaa, Kreeka, Ungari ja Luksemburg.

Uued infomaterjalid mahetootjatele

31.12.12
2012. aastal valmisid mitmed uued ja täiendatud trükised mahetootjatele: mahepõllumajanduse nõuete selgitus tootjale, mahepõllumajanduslik köögiviljakasvatus, mahepõllumajanduslik maitse- ja ravimtaimekasvatus, mahepõllumajanduslik puuvilja- ja marjakasvatus ja mahemesindus.

Infomaterjal väikekäitlejale „Piim ja piima töötlemine“

31.12.12
Valminud on infomaterjal "Abiks väikekäitlejale II osa. Piim ja piima töötlemine", mis on abiks mahe- ja väiketootjatele ning neile, kes soovivad arendada või luua piimatöötlemisettevõtet.

Tänapäevase mahepõllumajanduse ajaloost

30.12.12
20. sajand avas teaduse arenedes põllumajandusele ahvatlevad, seni tundmatud perspektiivid. Põllumajanduskeemia kasutuselevõtt näis lahendavat kõik probleemid. Algas põhimõtte „me ei vaja looduselt armuande ...“ võidukäik. Praegu tunneme seda suunda tavapõllumajanduse nime all. Ometi lõhkus see pragmaatiline suund sajandite jooksul väljakujunenud tervikliku maailmanägemuse, kus põllumajandus oli inimkultuuri lahutamatuks osaks.

Soomes näitas mahesektor rekordnumbreid

29.12.12
Sel aastal registreeriti Soome toiduohutuse agentuuri Evira andmetel 365 uut mahetalu – rohkem kui kunagi varem 2000ndatel aastatel. Nüüd on Soomes umbes 4300 mahetalunikku, mahemaad on 205 000 hektarit, mis moodustab 9% kogu Soome haritavast maast.